Category: Zdraví

Jaké metody dnes nabídne léčba akné?

Akné je v současné době problémem mladých generací a lhal bych, pokud bych tvrdil, že s ním zkušenosti nemám. Některé výzkumy uvádějí, že může postihnout i 100 procent mladé populace. To jasně ukazuje, že je to problém celého světa. Rozhodně se ale není třeba obávat. Ačkoliv se jedná o chronické onemocnění kůže, které souvisí se zánětem vývodů mazových žláz, není třeba se ho obávat. A to proto, že problémy sami odezní, ale i proto, že existuje několik metod léčby.

Co zvládneme doma?

Tím postupem, který se dá bez větších potíží zvládnout doma, je takzvaná lokální léčba akné. Pokud budeme v tomto směru konkrétní, jedná se o aplikaci různých krémů, různých roztoků, ale stejně tak i různých mastí. Ideální samozřejmě je dodržovat co nejvíce hygienický postup. I proto bychom daný přípravek neměli roztírat nutně jenom prsty, ale je lepší vzít si vatičky, nebo odličovací tampony. Ideální je takto ošetřovat pleť alespoň dvakrát denně, tedy ráno a večer.

Dobrým postupem je ale i klasická péče o pokožku, díky které bude čistější, čímže riziko vzniku může výrazně minimalizovat, V tomto ohledu se hodí takzvaný chemický peeling. A v čem spočívá? Hlavně v takových postupech, v rámci kterých se z pokožky odstraní všechny odumřelé buňky. Právě některé z nich mohou mít onen negativní vliv na ono ucpávání mazových žláz.

Léčba laserem

Druhou možností, jak akné léčit, je s využitím laseru. Jak samozřejmě tušíte, jedná se o léčbu, kterou už musí vykonávat lékař, popřípadě specializované kosmetické studio. I typ laseru samozřejmě musí být konkrétní a musí odpovídat právě danému účelu použití. Nejčastěji se jedná o laser, který je využíván pro terapii s označením LLLLT, což znamená Low Level Laser Therapy, tedy neinvazivní laserová terapie. V tomto směru je totiž základní postup především stimulace takzvaných mitochondrií v buňkách.

Samotná buňka je stimulována hlavně proto, aby mohlo dojít k větší produkci takzvaného kolagenu. Díky tomu může proběhnout rychlejší reprodukce buňky jako takové, což podporuje i samotnou látkovou výměnu. Oby tyto efekty tak souvisí hlavně s tím, že můžeme mít mnohem zdravější kůži a tím samozřejmě eliminujeme vznik akné.

Léčba demodexem

Poslední metoda také patří mezi lékařské zákroky, jelikož nám jsou pod kůži vpichovány různé látky, které obsahují třeba síru, stejně jako zinek nebo bór. Cílem daných látek je samozřejmě dodat pokožce jak vitamíny, tak i insekticidní účinky. Vlivem toho se tak pokožka také může stávat kvalitnější. Co je však na tomto postupu zajímavé, to je to, že je dlouhodobější a v prvních fázích se může průběh léčby i zhoršit. To je ale přirozený jev. Bohužel je v tomto směru řada lidí, která lékařům nevěří a tak s danou aplikací skončí dříve, než může vše začít naplno působit. Pozitivem ale zůstává to, že to rozhodně nepřinese žádné další problémy, nebo vedlejší účinky.

Medicínské milníky, o které se zasloužili Češi

Medicína je oblastí, která se den ode dne vyvíjí, a to s cílem nejenom vyléčit různé nemoci, ale i s cílem zlepšit kvalitu našeho života. A jelikož můj blog je z části zaměřen také na motivaci a sebevzdělávání, je vhodné připomenout si několik oblastí, které s medicínou souvisejí a se kterými jsou spojeni právě Češi. Pojďme se podívat na to nejzajímavější.

Objev poslední doby – nanovlákno

To nejpodstatnější, co se v oblasti medicínu událo v posledních letech, jsou určitě nanovlákna. Ačkoliv původní účel použití směřoval tuto technologii především do odvětví oděvního, velmi brzy se zjistilo to, že je nanovlákno vhodné využívat v lékařství. Ideálně třeba na výrobu obvazů a náplastí, které mohou mít i samodezinfekční schopnosti. Stejně tak se daná technologie využívá i v desítkách dalších oborů. Díky tomu se Techniská univerzita v Liberci stala světově uznávaným místem, kde mají mladé mozky naději vymyslet něco unikátního.

Podobně úspěšné je nejenom univerzitní školství také ve vývoji různých léků. Ten, který rozhodně stojí za zmínku, je lék nazývaný jako Truvada. Ten dnes patří mezi jeden z nejúčinnějších, které mohou bojovat proti zákeřné nemoci AIDS. Velký podíl na vzniku tohoto léku má Antonín Holý a jeho tým. Velkým pozitivem daného léku je třeba to, že eliminuje přenos nemoci z matky na nenarozené dítě. Díky tomu přispívá i k tomu, aby se nemoc více nerozšiřovala.

Pohled do historie

Nejsou to ale jenom objevy spjaté se současnou dobou, jelikož na řadu výrazných se musíme podívat i do minulosti. To, čím naše země přispěla do oblasti lékařství, je totiž také pitva. Zde to byl především Jan Jessenius, tedy uznávaný lékař, který jako první předvedl veřejnou pitvu na našem území. To samozřejmě vedlo k tomu, že se tato metoda začala hojně používat nejenom v oblasti lékařství jako takového, ale třeba i v kriminalistice, kde pomohla objasnit řadu zločinů, které mohly na první pohled vypadat jenom jako sebevraždy.

To nejlepší jsem si však nechal na konec, a to jméno Jana Jánského. Mnohým určitě není nutné připomínat, čím se tento člověk vlastně proslavil. Psal se totiž rok 1907, kdy tento vědec odhodlal k představení čtyř krevních skupin, které doslova od počátků změnily pohled na lékařství. Ačkoliv měl drobného předchůdce, což vedlo i k uznání objevu o 14 let později, je jasné, že tento objev je dnes přisuzován právě jemu. Co je ale na celé zprávě to negativní, to je fakt, že mu byl objev přispán až po jeho smrti a tak poslední roky žil ve stavu, v rámci kterého stále přemýšlel nad tím, zda vůbec lékařské vědě něčím přispěl. Dnes už samozřejmě víme, že ani.

A právě poslední objev se dá poměrně dobře napasovat i na dnešní dobu. Ne vždy mohou lidé považovat vše za správné a teprve za několik let může dojít k tomu, že se uzná, že naše postupy i výsledky byly skutečně správné.

Jak předcházet civilizačním chorobám?

Nemoci se nás týkají odnepaměti. Na většinu z nich má samozřejmě moderní medicína léky a tak se není třeba bát toho, že by snad nad námi daný problém zvítězil. Co je však poměrně velkým strašákem posledních několika let, to jsou určitě civilizační choroby. Ty mají hned několik příčin a patří mezi ně třeba prostředí, stres, ale i naše zaměstnání a řada dalších věcí, kvůli kterým nemusíme být tak úplně v pohodě, jak chceme být. Je proto vhodné vědět, jak vlastně civilizačním chorobám předcházet a tím i zlepšit celkovou kvalitu našeho samotného života, který žijeme.

Co mezi tyto nemoci patří?

Abych mohl říci několik tipů na to, jak se vlastně chovat či čemu předcházet, je nezbytné říci také to, co vlastně civilizační choroby jsou. Dnešní medicína za ně označuje hned několik různých problémů, které mohou souviset například s onemocněním našich cév, stejně jako s problémy s naším mozkem. Stejně tak se ale do této kategorie řadí třeba únavový syndrom, stejně jako obezita a cukrovka. Co ale přímo souvisí s tím, jak žijeme, to může být předčasné stárnutí, různé stresové poruchy směřující až k depresím, ale také různé nádory, nebo záněty. I ty mohou souviset s tím, jak dnes žijeme.

Základem je správný denní režim

Pokud nechceme daným problémům podlehnout, je třeba zaměřit se na správný denní režim. Je pravou, že u většiny lidí hraje roli především kariéra a tomu podřizují svůj život. Vlivem toho jsou velké množství času v práci, se kterým souvisí třeba také stres. Jenom málo času mají na odpočinek, ale třeba i na aktivity, které souvisí s jídlem. Nehledě na to, že málokdo dnes má čas také na aktivity sportovní, k čemuž přispívá to, že řada z nás jenom tloustne a tloustne.

Mnozí z nás také hledají různé cesty k uvolnění. Ideálním příkladem je alkohol, stejně jako to mohou být třeba cigarety. V obou případech ale platí to, že pro naše tělo rozhodně nejsou to, co by nám jakkoliv prospělo. Právě ve chvíli, kdy je eliminujeme, můžeme náš život zlepšit. Na druhou stranu ale musím být objektivní a říci, že jedna malá sklenka červeného vína denně podle vědců neškodí – naopak.

Správnou cestou je i dobrá strava

Další možností, jak civilizačním chorobám předcházet, je také správná strava. Zapomenout bychom tak měli na tolik oblíbené fast foody, stejně jako na vyhledávané nezdravé potraviny. Základem jídelníčku by mělo být ovoce a zelenina, stejně jako celá řada dalších nutričně vyvážených a také bohatých potravin. Chybět by neměly vitamíny a minerály, ale třeba i bílkoviny, vláknina, nebo sacharidy pro dostatek naší energie. S jídlem ale souvisí i to, jak si ho vychutnáváme a zda na něho máme vždy dostatek času. Pokud nemáme, může to být také velkým problémem.

Stejně tak bychom měli dodržovat i dobrý pitný režim. Právě díky kvalitní čisté vodě dokáže naše tělo snadno odplavit různé škodliviny, čímž také přispějeme k tomu, že se budeme cítit mnohem lépe. Samozřejmě důležitá je v tomto směru kvalita nápojů a tak je logicky správné eliminovat všechny přeslazené, stejně jako různé chemické limonády, které našemu zdraví nijak neprospějí.