Jaká města patří mezi nejkvalitnější pro život?

Každý z nás chce jistě žít co nejkvalitněji a co nejlépe. S tím může souviset nejenom to, kým se obklopujeme, kde pracujeme, kolik vyděláváme, ale také kde bydlíme. I proto jsou pravidelně sestavovány žebříčky toho, jaká města jsou z hlediska kvality života ta nejlepší. A pokud vás stejně jako mě zajímá, která to jsou, či jak si stojí města evropská i tuzemská, pojďme se společně podívat na celkové shrnutí, které jsem pro vás připravil.

Co je posuzováno?

Na úvod rozhodně musím říci, že nejprve je třeba vědět, co je vlastně posuzováno. Jedině tak si můžeme udělat obrázek o tom, proč je město vyhlášeno jako kvalitní, či skutečně nejkvalitnějších. Roli tak hraje třeba stabilita města, ale stejně tak i životní prostředí, nebo aktuální politická situace jak ve městě, tak i v celé zemi. Mezi další faktory, které jsou brány v potaz, ale patří pro nás nezbytná zdravotní péče a její úroveň, stejně jako kultura a kulturní život, nebo vzdělání. A to jak s ohledem na vzdělanost obyvatel, tak i s ohledem na to, jaké vlastně máme možnosti. Vše poté samozřejmě ovlivňují také pracovní místa a také finanční stránka života. Tedy od možností různých výdělků, až po samotné náklady na život, které jsou s danou lokalitou přímo spjaty.

Jaká města jasně bodují?

Pokud tedy začnu s jednotlivým řazením daných měst, je vhodné začít od desátého místa, kde se umístilo město Auckland. To najdeme na Novém Zélandu. Následuje město Perth, které najdeme kde jinde, než v Austrálii. V tomto směru je tato země opravdu zajímavá, jelikož v dané desítce nejlepších měst má ještě tři další zástupce. Dobře si však stojí i Evropa, a tak musím říci, že na osmém místě jsou finské Helsinky. Sedmé a osmé místo okupuje Sydney a také město Adelaide – obě logicky australská.

První pětici uzavírá Kanada, jelikož na pátém místě se z hlediska kvality umístilo město Calgary. Tato země může mít ale radost i z místa čtvrtého – Toronto, nebo také z místa třetího – Vancouver.  Druhé místo poté potěší všechny Evropany, jelikož na této příčce se umístila rakouská Vídeň. A jak jste si již mnozí dopočítali, stále nám chybí ono poslední australské město, a Melbourne. To patří mezi to nejlepší na světě.

Jak je na tom Praha a Bratislava?

Tato dvě města nás jistě zajímají nejvíce, jelikož většina čtenářů mého blogu k nim má samozřejmě blízko. O Bratislavě můžeme říci to, že se její hodnocení rok od roku neustále zvyšuje. I když je aktuálně na 80 místě, vzhledem ke konkurenci je to dobrá zpráva. O něco lépe je na tom také Praha, u které lze také říci, že se úroveň neustále zlepšuje. Ostatně všemu nasvědčuje i fakt, že obě města patří mezi trojlístek postkomunistických zemí, které rok od roku zvyšují svou úroveň. Tou třetí je poté maďarské hlavní město, konkrétně potom Budapešť.