Jak předcházet civilizačním chorobám?

Nemoci se nás týkají odnepaměti. Na většinu z nich má samozřejmě moderní medicína léky a tak se není třeba bát toho, že by snad nad námi daný problém zvítězil. Co je však poměrně velkým strašákem posledních několika let, to jsou určitě civilizační choroby. Ty mají hned několik příčin a patří mezi ně třeba prostředí, stres, ale i naše zaměstnání a řada dalších věcí, kvůli kterým nemusíme být tak úplně v pohodě, jak chceme být. Je proto vhodné vědět, jak vlastně civilizačním chorobám předcházet a tím i zlepšit celkovou kvalitu našeho samotného života, který žijeme.

Co mezi tyto nemoci patří?

Abych mohl říci několik tipů na to, jak se vlastně chovat či čemu předcházet, je nezbytné říci také to, co vlastně civilizační choroby jsou. Dnešní medicína za ně označuje hned několik různých problémů, které mohou souviset například s onemocněním našich cév, stejně jako s problémy s naším mozkem. Stejně tak se ale do této kategorie řadí třeba únavový syndrom, stejně jako obezita a cukrovka. Co ale přímo souvisí s tím, jak žijeme, to může být předčasné stárnutí, různé stresové poruchy směřující až k depresím, ale také různé nádory, nebo záněty. I ty mohou souviset s tím, jak dnes žijeme.

Základem je správný denní režim

Pokud nechceme daným problémům podlehnout, je třeba zaměřit se na správný denní režim. Je pravou, že u většiny lidí hraje roli především kariéra a tomu podřizují svůj život. Vlivem toho jsou velké množství času v práci, se kterým souvisí třeba také stres. Jenom málo času mají na odpočinek, ale třeba i na aktivity, které souvisí s jídlem. Nehledě na to, že málokdo dnes má čas také na aktivity sportovní, k čemuž přispívá to, že řada z nás jenom tloustne a tloustne.

Mnozí z nás také hledají různé cesty k uvolnění. Ideálním příkladem je alkohol, stejně jako to mohou být třeba cigarety. V obou případech ale platí to, že pro naše tělo rozhodně nejsou to, co by nám jakkoliv prospělo. Právě ve chvíli, kdy je eliminujeme, můžeme náš život zlepšit. Na druhou stranu ale musím být objektivní a říci, že jedna malá sklenka červeného vína denně podle vědců neškodí – naopak.

Správnou cestou je i dobrá strava

Další možností, jak civilizačním chorobám předcházet, je také správná strava. Zapomenout bychom tak měli na tolik oblíbené fast foody, stejně jako na vyhledávané nezdravé potraviny. Základem jídelníčku by mělo být ovoce a zelenina, stejně jako celá řada dalších nutričně vyvážených a také bohatých potravin. Chybět by neměly vitamíny a minerály, ale třeba i bílkoviny, vláknina, nebo sacharidy pro dostatek naší energie. S jídlem ale souvisí i to, jak si ho vychutnáváme a zda na něho máme vždy dostatek času. Pokud nemáme, může to být také velkým problémem.

Stejně tak bychom měli dodržovat i dobrý pitný režim. Právě díky kvalitní čisté vodě dokáže naše tělo snadno odplavit různé škodliviny, čímž také přispějeme k tomu, že se budeme cítit mnohem lépe. Samozřejmě důležitá je v tomto směru kvalita nápojů a tak je logicky správné eliminovat všechny přeslazené, stejně jako různé chemické limonády, které našemu zdraví nijak neprospějí.