Co vše může ovlivňovat kvalitu našeho života?

Každý z nás chce prožít život takový, aby mohl být v budoucnu hrdý skutečně na vše, co udělá. Samozřejmě s tím, jak žijeme, souvisí také kvalita našeho života. Tu dnes může ovlivňovat celá řada různých věcí. A jelikož se snažím být v rámci svého blogu skutečně konkrétní, zmíním i několik věcí, které mohou kvalitu našeho života ovlivňovat. Pojďte se spolu se mnou na některé z nich podívat. Je však na vás, zda mi dáte za pravdu, nebo nikoliv.

Peníze a kvalitní bydlení

V tomto ohledu asi nemusíme diskutovat o tom, zda ovlivní nebo neovlivní to, jak žijeme. Sice můžeme polemizovat o tom, zda jsou bohatší lidé šťastnější, ale jejich život zaručeně ovlivňují. Dostatek peněz samozřejmě souvisí i s tím, jak vlastně bydlíme, kde vlastně bydlíme, nebo třeba také s ním, jaké vlastně máme auto. To vše jsou možnosti, u kterých má největší vliv právě hodnota našich peněz. To, že jsou někteří lidé šťastnější na vesnici v domě a další v bytě v centru města, to už je názor víceméně subjektivní.

S penězi samozřejmě souvisí také naše zaměstnání. Čím lepší máme, tím logicky máme i více peněz. Na druhou stranu může mít zaměstnání i negativní vliv na náš život. Někteří sice mohou nadávat na osmihodinové směny v továrně, ale na druhou stranu mají jistotou pevné pracovní doby či minimální odpovědnosti. Oproti vysoce postaveným manažerům sice vydělávají méně, ale naopak mají více času na rodinu.

Naše vzdělání a znalosti

Tento aspekt rozhodně nesouvisí jenom s výše uvedeným zaměstnáním, ale i s kvalitou života obecně. Máme-li dobré vzdělání, tak se dá říci, že máme i mnohem větší rozhled. Máme tedy i více zájmů a různých aktivit, které můžeme pravidelně vykonávat. Stejně tak máme výhodu v tom, že si sami můžeme vybírat, čemu budeme věřit a všechny přijaté informace si interpretovat. Není totiž nic neznámého, že lidé s menším IQ věří více věcem, než ti chytřejší. Navíc právě oni si neověřují pravdivost daného tvrzení.

Znalosti, které máme, nám ale mohou pomoci i v osobním životě. Můžeme tak lépe vychovávat své děti, můžeme lépe plánovat osobní a rodinné finance, nebo se rozhodnout, jak investovat. Můžeme ale vcelku bez obav měnit zaměstnání, jelikož pro vzdělané osoby se zkušenostmi je míst dostatek.

Lidé kolem nás

Ti náš život ovlivňují rozhodně nejvíce. Není totiž nic nového, že se často chováme tak, jako skupina kolem nás. Začíná to už v dětském věku, kdy aplikujeme právě okoukané vzorce chování. A postupem času se dané chování nijak nemění. Chceme-li tedy mít kvalitní život, je třeba obklopovat se lidmi, kteří ho mají také. A ti nás mohou namotivovat k tomu, abychom si šli za svým cílem. Na druhou stranu od nich můžeme pochytit i negativní vlastnosti, mezi které dnes patří tolik diskutované snobství nebo to, že si hrajeme na něco, čím nejsme.